Menu

Planowanie oświetlenia zewnętrznego

oświetlenie zewnętrzne

Jeśli mamy w planach projektowanie instalacji oświetleniowej należy pamiętać o tym, że dobrze przygotowana iluminacja naszego domu czy ogrodu może sprawić, że wszystko będzie się doskonale prezentowało. Jeśli jednak elementy będą źle dobrane okaże się, że estetycznie widać te elementy, które chcielibyśmy ukryć. Najczęściej dom będzie się podświetlać takimi reflektorami, które umieszcza się w podsufitce albo na daszkach przy drzwiach lub na tarasie. Rzadziej natomiast stosuje się podświetlenie budynków od dołu.

Obok drzwi można się zdecydować na montowanie kinkietów albo lamp wiszących. W ten sposób można stworzyć ciekawą atmosferę obok drzwi. Musimy pamiętać, że takie światło, które pada równolegle na konstrukcję budynku będzie uwypuklać jej strukturę i uda się w ten sposób uzyskać efekt przestrzenności. Będzie się to sprawdzać przy specjalnie przygotowanych tynkach. Nie powinno się tak robić w przypadku tynkowanych na gładko ścian ponieważ wtedy będą widoczne wszystkie niedoskonałości. Popularnym rozwiązaniem będzie stosowanie oświetlenia kolorowego, które zmieni barwę otoczenia w ciekawy sposób. Można między innymi właśnie przez takie oświetlenie wprowadzać różnorakie elementy, które pozwolą na eksperymenty barwami. W ten sposób można uzyskać naprawdę interesujące efekty.

Oświetlenie zewnętrzne oczywiście ma dobrze wyglądać, ale ma też swoja rolę praktyczną i nie powinno się o tym zapominać. Chodzi o to, by takie oświetlenie tworzyło estetyczną iluminację. Wiele modeli ma obecnie dodatkowo regulowane głowice, dzięki czemu będzie można je zmieniać i budować inną formę iluminacji od czasu do czasu. Często stosuje się także lampy słupkowe, w przypadku których mamy stosowane wyjątkowe głowice, które można sterować jak się chce i tworzyć strumień światła w różnym kierunku. Gdy kupuje się reflektorki, które będą podświetlać małą architekturę warto patrzeć na to jak wszystko wygląda i czy można zastosować jakieś montowanie na stałe. W przypadku przenośnych słupków najczęściej mamy zasilanie energią słoneczną.

Dektorator wnętrz i oświetleniowiec. W akademii atrakcji odpowiedzialny za dział porad dotyczących oświetlenia ogrodu.