Menu

Instalacja elektryczna oświetlenia zewnętrznego

Jeśli chce się przygotować wyjątkową instalację w ramach oświetlenia zewnętrznego trzeba będzie zwracać na istotne warunki bezpieczeństwa. Porażenie prądem jest bowiem dużo bardziej niebezpieczne, jeśli będziemy stali na ziemi niż w momencie, gdy będziemy w domu. Poza tym wilgoć, woda gruntowa czy deszczowa może decydować o tym, że takie instalacje będą niestety się niszczyły. Dlatego trzeba taką instalację dobrze zabezpieczyć. Zawsze projekt oświetlenia powinno się konsultować ze specjalistami. Elektryk będzie w stanie zadbać o to, by instalacja była dobrze zrobiona i bezpieczna.Gdy okaże się, że źródeł światła ma być bardzo dużo to najlepiej, by taką instalacją zajął się jakiś inżynier, który ma za sobą wiele projektów.

Bezpieczeństwo

Wydaje się, że najbezpieczniejsze będzie zrealizowanie takiego oświetlenia, które będzie miało niskie napięcie do 24V. Niestety wiele lamp nie będzie przystosowanych do takiego napięcia i w związku z tym będzie się oczywiście trzeba decydować na większe napięcie, które jednak nie będzie już tak bezpieczne, dlatego będzie trzeba montować specjalne dodatkowe zabezpieczenia i transformatory, które będą mogły sprawić, że cała instalacja będzie lepiej zorganizowana. W przypadku instalacji, w której mamy niskie napięcie nie będzie trzeba decydować się na dodatkowe zabezpieczenia, ponieważ instalacja sama w sobie będzie już na tyle dobrze zorganizowana, że te zabezpieczenia będą wystarczające. Na pewno przy lampach na wysokie napięcie warto decydować się na umieszczenie dodatkowe włącznika nadprądowego.

Układanie kabli

Przewody elektryczne układa się w ziemi i mają one specjalną izolację. W przypadku oświetlenia zewnętrznego warto się decydować na kable, które będą się znajdowały w mocniejszej ochronie i powinny mieć odpowiedni przekrój, jeśli mają być bezpieczne. Niekiedy kable dodatkowo będzie się osłaniać rurkami, dzięki czemu będą zabezpieczone między innymi przed korzeniami drzew. Rurka będzie w stanie skutecznie taki kabel ochronić. Natomiast łączenia kabli, które są szczególnie wrażliwe warto ustawiać powyżej poziomu terenu. Kable zasypujemy zawsze piaskiem a nie ziemią z kamieniami czy gruzem.

Dektorator wnętrz i oświetleniowiec. W akademii atrakcji odpowiedzialny za dział porad dotyczących oświetlenia ogrodu.