Menu

Pomysły na oświetlenie ogrodu i wejścia do domu

Gdy przystępujemy do oświetlenia ogrodu i zewnętrznej części domu, powinniśmy pamiętać o tym, że lampy będą się znajdować w takim wypadku w dwóch strefach – wypoczynkowej oraz wejściowej. W obu przypadkach oprawy powinny być rozmieszczone tak, aby nie mogły oślepiać osób znajdujących się w domu i ogrodzie oraz tych, które jedynie przechodzą w pobliżu posesji.

Jeśli mamy do czynienia z budynkiem usytuowanym w pobliżu bramy, oświetlenie wjazdu oraz wejścia można osiągnąć wykorzystując jedynie te światła, które zostały umieszczone nad drzwiami oraz na słupach bramy. Sytuacja komplikuje się nieco, gdy podjazd jest dłuższy, w takim przypadku konieczne jest bowiem użycie niewielkiego światła prowadzącego. Ostatnio dużą popularnością cieszą się też oprawy, które wmontowuje się bezpośrednio w nawierzchnię. Są one eleganckie, ich praktyczność spada jednak w momencie, w którym spadnie śnieg. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że oświetlenie będzie spełniało swoje funkcje bez względu na panujące warunki atmosferyczne, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na niewysokie słupki.

Przy rozświetlaniu nawierzchni warto pamiętać też o tym, że jakiekolwiek kontrasty nie są mile widziane, znacznie lepszym pomysłem jest więc postawienie na oświetlenie równomierne. Jeśli droga prowadzi po łuku, lokowanie punktów świetlnych po jej zewnętrznej stronie jest wskazane już choćby z uwagi na względy bezpieczeństwa.

oświetlenie ogród​Strefa wypoczynku rządzi się swoimi prawami, gdy więc mamy do czynienia z tarasem albo altaną, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby rozświetlić je tak, jak klasyczny salon. Można w tym celu wykorzystać choćby pojedynczą lampę, o której wiadomo, że będzie rzucała intensywne światło. Oczywiście, jego zadaniem jest przede wszystkim rozproszenie mroku, należy więc wystrzegać się światła, które będzie nas oślepiać. Użycie lampy nie jest zresztą wcale obowiązkowe, jej miejsce z powodzeniem mogą bowiem zająć kinkiety, które jesteśmy w stanie bez trudu umieścić na zewnętrznej ścianie budynku. Ciekawym rozwiązaniem jest też kilka lamp o niewielkiej mocy stanowiących dodatkowe źródła światła.

Dektorator wnętrz i oświetleniowiec. W akademii atrakcji odpowiedzialny za dział porad dotyczących oświetlenia ogrodu.