Menu

Oświetlenie ogrodowe, czyli jakie lampy i gdzie najlepiej zamontować

oświetlenie up&down

Jeśli uda się w ogrodzie przygotować estetyczne oświetlenie to można oczekiwać, że nasza posesja będzie się wyjątkowo prezentować. Takie oświetlenie poprawia również bezpieczeństwo, ponieważ może odstraszyć włamywaczy. Instalacja elektryczna może służyć nam do oświetlenia ale również do pompy w oczku wodnym czy też do napędu bramy. O instalacji warto sobie pomyśleć nim będzie się realizowało ogród. W ten sposób będzie można przygotować cały projekt i już wcześniej rozprowadzić kable w takiej instalacji,. Najlepiej, by taką instalacją zajął się elektryk, który posiada odpowiednie uprawnienia. Instalację podłącza się do instalacji domowej.

Warto jednak przygotować do tego osobny obwód, by w ten sposób zagwarantować sobie większe bezpieczeństwo. Oczywiście warto przygotować takie wyższe napięcie, ponieważ bezpieczniejsze niskie napięcie niestety nie jest w stanie pracować ze wszystkimi lampami i dodatkowo sprawdza się raczej jedynie na takich działkach, gdzie mamy kilka punktowych lampek. Nim kupimy lampy należy właśnie sprawdzić jakie napięcie może być w nich stosowane. W ten sposób będziemy wiedzieli jak je montować i pod jakie napięcie podpiąć. Zawsze wybierając konkretne źródła światła starajmy się sprawdzać również czy są one ekonomiczne i nie narażą nas na wysokie koszty. Jeśli kable biegną w miejscu gdzie mogą być bardziej narażone na uszkodzenie warto je umieścić w specjalnych plastikowych rurkach a także należy je zasypać piaskiem.

Które elementy otoczenia domu oświetlić i jak kierować źródło światła?

• Furtka i drzwi wejściowe - tutaj warto dobrze oświetlić sobie klamkę, dzwonek i zamek

• Nawierzchnie - można prowadzić oświetlenie od dołu stosując specjalne oprawy, które montuje się w trawniku. Należy je osadzić na przygotowanych specjalnie fundamentach, wtedy będą bardziej wytrzymałe.

• Elewacja - raczej chodzi o dekoracyjną formę oświetlenia, w której warto się zdecydować na proste rozwiązania, dzięki którym strumień światła będzie sobie odpowiednio padał.

• Rośliny i mała architektura - tutaj także warto postawić na oświetlenie i to najlepiej w formie punktowej, dzięki której światło będzie dawało odpowiedni efekt ale nie będzie miało przytłaczającego charakteru.

Dektorator wnętrz i oświetleniowiec. W akademii atrakcji odpowiedzialny za dział porad dotyczących oświetlenia ogrodu.